پیپت پیپت


       پیپت

پیپت آزمایشگاهی گلوبال رول از جمله تجهیزات آزمایشگاهی از جنس شیشه و یا پلاستیک است که همواره برای انتقال و برداشتن حجم کم و مشخص شده ای از محلول و مایعات با دقت بسیار بالا به کار می رود.


انواع پیپت گلوبال رول
پیپت ها  بسته به نوع کاربردی و مصرفی در انواع مختلفی تولید و عرضه می شوند.
-    پیپت میکرو: این مدل از پیپت عموما بعنوان محیط توزیع کننده استفاده می شود.
-    پیپت پاستور: این نمونه از پیپت خود دارای دو مدل شیشه ای و پلاستیکی می باشد که برای انتقال حجم کم و کالیبره نشده مورد استفاده قرار می گیرند.
-    پیپت حجمی: پیپت حجمی، ژوژه یا حبابدار به دلیل کالیبره شدن برای انتقال حجم کمی از مایعات مناسب است.
-    پیپت مدرج: پیپت های مدرج یا ساده نیز دارای دو مدل موهر و سرولوژیک است که به جهت داشتن دقتی برابر ۰.۵ تا ۱% حجم کل، برای انتقال محلول از ظرفی به ظرف دیگر استفاده می شود.

 

پیپت پاستور گلوبال رول دارای دو نوع پیپت پاستور پلاستیکی و شیشه ای می باشد. پیپت پاستور (Pasteur pipette) یکی از ابزارهای آزمایشگاهی است که از آن جهت برداشتن مقدار کمی از مایعات استفاده می شود. نام آن از دانشمند فرانسوی لوییس پاستور( Louis Pasteur) گرفته شده است که از انواع مختلف آن جهت تحقیقاتش استفاده می کرد.

 پیپت پاستور پلاستیکی گلوبال رول از یک لوله با حبابی در انتهای آن تشکیل شده است. که عموما به صورت یکپارچه می باشد و دارای حجم های 1، 2، 3 و 5 سی سی بوده که حجم آن در انتهای لوله ذکر شده است. در این نوع می توان حجم های مختلف و دلخواه را بر اساس ظرفیت آنها انتخاب نمود. اما قابل توجه است که مقدار حجم ذکر شده دقت بالایی ندارد و برای موارد دقیق قابل استفاده نمی باشد. به دلیل خاصیت انعطاف پذیری لوله ی آنها می توان برای برداشتن حجم کمی از داخل یک لوله ی آزمایش استفاده نمود.

استفاده از پپیت پاستورهای پلاستیکی Global Roll در محلول حاوی سلول و یا پروتئین، از دست دادن سلول و یا پروتئین که به شیشه متصل می شود را کاهش می دهد. برای کاربردهای بیولوژیکی جایی که اغلب محیط آبی است و مقاومت حلال مهم نیست، به غیر از حلال های آلی(مانند هگزان و استون) از این وسایل استفاده می شود. شستن آنها غالبا سخت بوده و معمولا پس از هر بار مصرف با سایر زباله های زیست محیطی دفع می شوند.  پیپت پاستورهای پلاستیکی Rollmed نباید در معرض مستقیم شعله قرار بگیرند ولی در حالتی می توان با گرم کردن نوک آن به عنوان محفظه ای برای ذخیره سازی استفاده کرد.

ساختار و انواع

پیپت‌ها معمولاً در دو نوع پیپت مدرج و پیپت حباب دار (یا پیپت ژوژه) ساخته می‌شوند. پیپت مدرج یک لوله شیشه‌ای صاف می‌باشد که یک انتهای آن نازک‌تر است. در این نوع پیپت بدنه وسیله بر حسب حجم‌های مختلف مدرج شده‌است و دقت وسیله به کوچک‌ترین واحد تقسیم‌بندی روی بدنه بستگی دارد. در این نوع پیپت می‌توان حجم‌های مختلف و دلخواه را بر اساس ظرفیت پیپت برداشت.

پیپت حباب دار از یک لوله صاف که در میانه آن یک حباب وجود دارد تشکیل شده‌است و در قسمت بالایی آن یک خط نشانه وجود دارد. دراین نوع پیپت بر خلاف پیپت مدرج فقط مقدار حجم معین تعیین شده روی ابزار قابل برداشتن است. پیپت‌ها را به وسیلهٔ ابزار دیگری به نام پوآر(یا پیپت پرکن) استفاده می‌کنند. این ابزار که در انتهای لولهٔ پیپت بسته می‌شود با ایجاد خلأ در داخل پیپت مایعات را به داخل آن می‌کشد.

  • پیپت میکروبی نوعی از پیپت است که دقت بیشتری دارد
از 0 رای
0

ارسال دیدگاه Post comments


با کارشناسان ما در تماس باشید