عالیان تجهیز آزما
سوآپ سوآپ


       سوآپ

سوآپ آزمایشگاهی یکی از ابزارهایی است که در تمام آزمایشگاه های زیستی به خصوص آزمایشگاه های کشت میکروبی یافت می شود. سوآپ آزمایشگاهی در واقع از یک چوب باریک و نسبتا بلند تشکیل شده که در یک سر خود دارای پنبه است که این پنبه باید استریل باشد. سوآپ آزمایشگاهی کاربردهای متفاوتی دارد، اما معمولا از آن ها برای کشت دادن نمونه های میکروبی بر روی محیط کشت استفاده می شود.
سوآپ های آزمایشگاهی از جمله وسایل یکبار مصرف در آزمایشگاه ها به شمار می آیند و درست مانند گوش پاک کن بعد از یکبار استفاده باید دور انداخته شوند و دیگر قابل استفاده نیستند، زیرا اغلب این سوآپ ها دارای پنبه های استریل هستند
انواع سوآپ از نظر بدنه:
-    پلاسیکی
-    چوبی
-    فلزی

انواع سوآپ از نظر کاربرد:
-    سوآپ نازال: سوآپ نازال به سوآپی گفته می‌شود که از آن برای نمونه گیری از بینی فرد استفاده می‌شود. به این صورت که سوآپ از راه بینی به اندازه ۸ الی ۱۰ سانتیمتر، داخل بینی باز بیمار یا همان سیستم نازوفارنکس می‌شود. پس از نمونه گیری نیز سوآپ در حالی که انتهای آلوده آن توسط اپراتور شکسته شده است داخل لوله قرار می‌گیرد.
-    سوآپ اورال: سوآپ اورال یکی از انواع سوآپ های سرپنبه‌ای استریل است، از این سوآپ برای نمونه گیری از حلق استفاده می‌شود. روش نمونه گیری با سوآب اورال تقریباً نزدیک به نمونه گیری با سوآپ نازال است با این تفاوت که در این روش نمونه کشت از نواحی مشخص گلو به‌‌ویژه نواحی که قرمز و ملتهب شده است، برداشته می‌شود.

Swab
Refers to a small mass of absorbent material (such as cotton) wrapped around one end of a small stick.Types can be divided into nasal swabs and throat swabs Effect:1. It is used for applying medicine or wiping on a certain area. 2. It is usually used as a tool for medical examination to collect microorganisms, exfoliated cells or secretions.

از 0 رای
0

ارسال دیدگاه Post comments